Vértes-Lovas Sport és Kulturális Közhasznú Egyesület honlapja

„Amikor az erdőn jársz, és rábukkansz valahol egy forrásra, ülj le melléje csöndesen és figyelj. Nagyon csöndes légy, és akkor hallani fogod a zöld ruhás tündérke hangját a surranó vízből. Ha pedig jó füled van, és érted az erdő nyelvét, akkor meghallhatod azokat a csodaszép meséket, amiket a forrás, a csermely, a patak tündére elmond ilyenkor a fáknak.” - Wass Albert

Felcsút a Mezőföld északi területén, a Váli-víz forrásvidékén, 150 m tengerszint feletti magasságban fekszik. Írásos forrás 1269-ben említi először a nevét Felcsuth néven. Ez arra utal, hogy már akkor létezett Alcsút nevű település. Bronzkori, római kori leletek is felbukkantak a területén. Birtokosai a középkorban a fehérvári keresztes lovagok és a helyi nemesség voltak, a török idők után a pálosok tulajdona lett. A magyar-német nemzetiségű községben a két világháború között irodalmi és közművelődési egyesület, kaszinó és gazdakör működött.

Csapatunk története viszonylag rövid, de annál intenzívebb. 2005 nyarán fiatalok részére egy Baranta hagyományos magyar harcművészeti tábort indítottunk elsősorban a környező falvak fiataljai részére. A rendezvény kiválóan sikerült és nagyon eredményes volt .A nyári tábornak köszönhetően jelentősen megnőtt a barantázni vágyók száma a Váli-völgyben. A jó lehetőségeket nyújtó Felcsút-Szúnyogpusztán megkezdődött egy Baranta központ kiépítése.

A helyszín a környékbeli falvak fiataljai mellett Bicske diákjaira és felnőttjeire is számít. A tulajdonos Bognár Sándornak és családjának köszönhetően egy olyan létesítmény alapjait kezdték lerakni, ami egy régi nagy álmot is valóra válthat: gyalogos és lovas Baranta képzést egy helyen.

A valamikori majorság teljes átalakításra került, amelyben a kialakított szálláshelyek mellett étkező, fürdőhelyiség, íjász párbaj pálya, 30 méteres fedett íjász pálya, egy 250 nm-es közelharc helység, egy épülő lovasíjász- és lovasharc pálya mellett 4 ló és egy közel 12 hektáros mező biztosítja a teljes körű felkészülést.

Az előzetes egyeztetéseknek megfelelően a helyszín a felcsúti, fehérvári, bakonycsernyei csapatok számára továbbképzési lehetőséget, a szövetség csapatai számára edzőtábor lehetőséget valamint versenyek rendezésének feltételeit biztosítja.

A gyalogos felkészítést Joháczi József, Vukics Ferenc tartja az érdeklődőknek. A tábor résztvevőiből már meg is alakult egy 10 fős haladó mag, akikhez eddig kb. 20 fő újonc csatlakozott.

A felcsútiak folyamatos kapcsolatban vannak a Baranta szövetség egyéb csapataival, elsősorban a fehérvári és budapesti barantázókkal. Közülük az otthoni edzések mellett többen látogatják a fehérvári és a budapesti edzéseket is.

A fő cél, hogy a Baranta oktatása mellett a fiatalok a magyar kultúra teljes vertikumát a magukévá tegyék, ill. hagyományos szerkezetű közösség építésébe kezdjenek. Az edzések mellet népszerű ismeretterjesztő előadások, hagyományőrző rendezvények, táborok és táncház várja az érdeklődőket és természetesen minden hozzátartozójukat. Legényeink és leányaink eredményességét, az itt folyó munka elkötelezettségét jelzi, hogy tavaly decemberben Felcsúton és Alcsúton került megrendezésre az országos bajnokság és várhatóan ebben az évben mi adunk otthont a nyári szövetségi tábornak. A megalakulás óta sikeres rendezvényeken vettünk részt Székesfehérváron, Budapesten és a környező településeken. Az itt folyó munkának köszönhetően indultak meg Kápolnásnyéken és Bakonycsernyén a Baranta edzések. Ebben az évben a Budai Várban, Székesfehérváron, Esztergomban, Visegrádon, Veszprémben és Erdélyben tevékeny részesei leszünk a Baranta HMHSZ rendezvényeinek.

Úgy gondoljuk, hogy akik számára fontos a magyar kultúra, a hagyományokon alapuló, szervesen működő közösségi lét, az ránk fog találni itt a Vértes lábánál.

Várunk szeretettel minden érdeklődőt, hogy együtt tanuljuk meg a reánk hagyományozott testi és szellemi örökséget!

Asztali nézet